Tırnak Batması tedavisi nasıl yapılır?

Tırnak batmasının tedavisi batmanın şiddetine göre ayarlanır. Hafif bir batma durumu varsa ileride enfeksiyon oluşumunu engellemek için antiseptik solüsyonlarla batan kısım temizlenir. Tırnak kenarına tırnağı kaldırıp doğru uzamasını sağlamak ve tırnak batığını hafifletmek için tampon veya tırnak altı kağıdı dediğimiz kağıtlardan konulabilir. Tırnak batması sorunlarında gerekirse antibiyotikli pomatlar kullanılabilir.

Tırnaklar çok kalınlaşmış ve kerpeten tırnak halini almışsa bu tırnaklar özel freze uçlarıyla yumuşatılmalıdır. Eğer batma durumu ilerlemiş ise ve tırnak ile batığın durumu uygun ise dışarıdan takılabilecek tel veya bant sistemleriyle tırnağın doğru bir şekilde uzaması sağlanabilir.

Tırnak batması tedavisinde tel yöntemi
Tel sistemi 3 parçadan oluşur. İki küçük kancası tırnak kenarlarına yerleştirilerek ortada bir halka ile birleştirilir. Bu tırnak kenarlarının açılarak tırnağın çevre dokuyu rahatlatarak doğru şekilde uzamasını hedeflemektedir.

Tırnak batması tedavisinde bant yöntemi
Batık tırnak sorunu tedavisinde kullanılan bant sistemi; roll on tırnaklarda, iltihaplı tırnaklarda ve tırnak batmalarında tırnağın üzerine yatay bir şekilde yerleştirilerek ve yay sistemi mantığında tırnak kenarlarını açarak acının hafifletilmesine yardımcı olur.

Tırnak batması tedavisinde uygulanan yöntemler tırnağın şeklinin düzelmesini ve yatağında doğru bir şekilde uzamasını sağlarlar. Bu tür uygulamalar tamamen acısız ve ağrısız olup kişinin sosyal hayatında hiçbir sıkıntıya neden olmazlar. Diyabeti ve dolaşım bozukluğu olan kişilere de rahatlıkla uygulanabilirler.