Tirnak batmasi neden olur

Tırnak batmasının oluşmasına birçok şey sebep olabilir. Bunların en başında hatalı kesme ve manikür işlemleri gelir. Tırnaklar gereğinden fazla kesilirse veya köşeleri çok derin kesilirse bu durum çevredeki derinin tırnak kanallarının üzerine doğru ilerlemesini tetikler ve tırnak derinin içine gömülerek uzamaya başlar.

Tırnak batması nedenleri
Tırnakta batığın bir diğer nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Çok dar ayakkabıların, sıkı çorapların giyilmesi ayakların üzerine ve kenarlarına baskı yapar. Bu durumda tırnaklar kırılarak aşağıya doğru uzar ve derinin içine gömülürler. Bir diğer neden ayaklarda aşırı terleme ve ayak hijyeninin yeterince sağlanmamasıdır.

Ayaklar aşırı derecede terliyorsa ve iyi kurulanmaması nedeniyle nemli kalıyorsa bu, çevre dokunun gereğinden fazla yumuşamasına neden olur. Böyle bir durumda tırnağa gelebilecek herhangi bir darbede tırnak, tırnak kanalındaki deriyi geçer ve içeriye gömülerek batar.

Travmalar nedeniyle tırnak batması
Tırnak batığının nedenleri olarak geçirilen travmalar sayılabilir. Tırnak plağına veya ayak parmağına gelen travmalar sonucunda çevre doku zarar görebilir. Böyle bir durumda tırnak düzensiz bir şekilde etin içine gömülerek büyüyebilir.

Batık tırnak nedenleri
Travmalarda en sık karşılaştığımız, ayak başparmağını bir yere çarpma, ayak başparmağının üzerine bir şey düşmesi veya yürüyüş, spor yaparken ayak parmaklarının ayakkabının ön tarafına devamlı olarak çarpıyor olmasıdır.

Tırnak enfeksiyonları da tırnak batmasına yol açabilir. Tırnakta mantar enfeksiyonu gibi bir şey varsa bu tırnakların kalınlaşmasına ve şekil bozukluğuna neden olabilir. Bu da çevre dokuya zarar vererek tırnak batmasına neden olur.

Hamilelikte tırnak batması ve genetik sebepler
Hamilelik döneminde veya hamilelik sonrasında hormonların etkisiyle vücutta oluşacak ödem tırnaklar üzerinde baskı yapıp tırnakların kıvrılıp deriye batmasına neden olabilir.

Tırnaklar genetik nedenlerden dolayı da batmaya yatkın olabilir. Doğuştan kıvrımlı tırnaklar dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbeyi veya baskıyı daha fazla alıp daha çok derinin derinine gömülme eğilimi içindedirler.