Medikal El Ayak Bakımı

Genel medikal el ve ayak bakımı sağlığa ve estetiğe yönelik yapılan özel bir bakımdır. Tamamen tıbbi cihazların kullanıldığı özel freze uçları ile yapılan medikal bir uygulamadır.

Öncelikle el ve ayaklar steril edilir. El ve ayaklar göz ve ışıklı loop yardımı ile kontrol edilir, farklılıklar gözlemlenir, gözlem sırasında karşılaşılan olağan dışı görünümler mutlaka hekimimize danışılır. Doktorumuzun yönlendirmeleri doğrultusunda ilgili bakım yapılır. Eğer bir problem yok ise normal bakıma başlanır.

Öncelikle tırnaklar hijyenik ve doğru bir şekilde kesilir.

Tırnak yüzeyi temizlenir ve parlatılır, kalınlaşmış tırnaklar özel freze uçları ile inceltilir.

Sertleşmiş deriler ve nasırlar temizlenir, uygun olan kremler veya solüsyonlar ile nemlendirilir. Kliniğimizde uygulamamız arzu edilirse kozmetik bakımla da tamamlanır.

Günlük El Bakımı

Eller için sabun, deterjan ve diğer kimyasallardan uzak durulmalı, marketlerde ve eczanelerde satılan vinil eldivenler kullanılmalı. Bu eldivenlerden birkaç çift alarak, banyo, mutfak ve çamaşırda farklı eldivenler kullanılmalı. Plastik/latex eldivenler kullanılmamalı. Eldivenler delindiğinde yenileriyle değiştirilmeli.

Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanılmalı (toz alma, kâğıt düzenleme gibi)
Çamaşırda, sebzeleri soyarken, turunçgilleri ve domatesi tutarken de eldiven giyilmeli.
Giysileri ve bulaşıkları elle yıkamaktan kaçınılmalı
Eller ılık su ve hafif sabunlarla yıkanmalı. Fazla sıcak ve fazla soğuk su kullanılmamalı
Soğuk havalarda dışarı çıkarken deriyi kurumaktan koruyan eldivenler giyilmeli. Güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar
Elleri yumuşak tutan el kremleri kullanılmalı. Bu ürünleri gün boyunca ihtiyaç oldukça uygulanmalı.

Günlük Ayak Bakımı

Sağlıklı bir ayak için uygulanacak ayak bakımı sırasında dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken temel noktalar şunlardır:

a) Ayaklar da herhangi bir sağlık sorunu yoksa ayaklar çorap ve ayakkabı içerisinde terlediğinden düzenli aralıklarla uygun sabunla yıkanmalı ve parmak araları unutulmadan iyice kurulanmalı.        

b) Derinin nemini muhafaza etmek için ayak yıkandıktan ve kurulandıktan hemen sonra, derinin nemli kalabilmesi için uygun şekilde nemlendirmeli (sprey, losyon, krem, merhem gibi)  

Ayaklarını sık yıkamak zorunda kalanlar, diyabet benzeri hastalıkları,  derisinde terleme azlığı olan kişiler, ayak kenarları ve topuklarının derisi sertleşmiş olan kişiler, yıkama işleminden sonra mutlaka ayaklarına hafif nemli iken çok kalın olmayan bir ayak kremi kullanmalı.

Ayakları aşırı terleyenler yıkama ve iyi kurulamadan sonra terlemeyi önleyici ayak spreyleri kullanmalı

c) Ayak sağlığı ve temizliği için kullanılan çorap ve ayakkabı da önemlidir. Özellikle çorapların pamuklu olması ayak sağlığı için tercih edilmeli. Çorapların temiz olması ve günlük olarak değiştirilmesi gereklidir.

d) Yazın sıcak günlerinde kauçuk ve kapalı spor ayakkabılar giyilmemeli, deriyi terletmeyen ayakkabılar giyilmeli

e) Herkese açık alanlarda çıplak ayakla yürümekten kaçınmalıdır  

f) Aşırı zorlanmadan, düzgün ve sürekli yürüme ayağın kendisini yenilenmesini dolaşımı düzenlemesi, kasların gelişmesini sağlayan ayak için en önemli eksersizlerden biridir.

g) Gün sonunda ayak göğüs düzeyinin biraz yukarısında olacak şekilde kaldırılarak istirahat edilmeli ve ayak uçlarından yukarıya doğru, çok zorlanmadan masaj uygulaması yararlı olabilir

Problemli El Ayak Bakımı

Problemli el ve ayak bakımı doktorumuzun kontrolünden geçtikten sonra planlanır ve doktorumuzun yönlendirmeleri doğrultusunda ayak bakımı için geliştirilmiş özel cihazlarla bakım yapılır.

 

0212 231 5949